Без категорії, Декор, Дім, сад та рослини, Смаколики, Цікаве та корисне

Їстівні квіти: готуємо смачні та корисні страви🌺

Їстівні квіти: готуємо смачні та корисні страви🌺
Їстівні квіти: готуємо смачні та корисні страви (фотоколаж)

Корисні властивості квітів: чому їх потрібно споживати

Чи можна їсти квіти? Хочете вірте, хочете ні, але люди їдять їх багато століть. Квіти та бутони застосовують в кулінарії понад 2000 років. Страви з них з’явилися в багатьох країнах: Японії, Індії, Греції, Франції. Сьогодні у кулінарії застосовують понад 50 видів квітів. Броколі та цвітна капуста, які ми їмо, – це по суті суцвіття. Артишоки – це верхівки квітів. Анютині очі (віола або фіалка триколірна) та троянди – мають довгу історію як їстівні рослини.

Зміст

Корисні властивості квітів

Їстівні квіти – це делікатес та цінне джерело білків, амінокислот та антиоксидантів, які помагають виводити шлаки з організму. Вони будуть корисні для людей, які прагнуть схуднути, оскільки, містять дуже мало калорій. Науковці виявили, що у деяких квітах більше протеїну, ніж у бананах, броколі та цвітній капусті.

Їстівні квіти: готуємо смачні та корисні страви🌺

Квіти багаті на ферменти, ефірні олії, що мають бактерицидну та протизапальну дію. Містять дубильні речовини, жирні кислоти, мікро- та макроелементи: калій, кальцій, магній, цинк та мідь та ін. У пелюстках квітів в залежності від кольору містяться різні біологічно активні речовини. У жовтих та помаранчевих каротиноїди, що сприяють утворенню вітаміну А.

Дієтологи застерігають: не можна споживати будь-які квіти!

Ромашковий чай корисно пити при гастриті. Чай з кульбаби нормалізує роботу печінки і пють при ревматизмі.

Шкода вживання квітів

Та як і на будь-який продукт, у деяких людей може бути індивідуальна непереносимість або алергія на деякі квіти. Якщо ви плануєте вживати їх у їжу, то краще попередньо проконсультуватися із своїм лікарем.

Алергікам потрібно уважно підбирати собі квітки для їжі.

Які квіти можна їсти?

Деякі на смак солодкі, інші м’ятні або гіркі. Важливо знати, які саме квіти (або їх частини) можна вживати в їжу. В їжу використовують тільки квіти, що вирощені власноруч або на спеціальних фермах.

Їстівні квіти троянди
Їстівні квіти (фотоколаж)

Анютині вічка (Віола, Братки). Їх цвіт має солодкувато-м’ятний присмак та трав’яний запах. У їжу можна вживати всі частини квітки. Використовують для декору супів та салатів, а також їх використовують як доповнення до основних страв. Бутони кондитери зацукровують для декору.

Алтей. Пелюстки алтею мають легкий трав’янистий аромат, що додасть свіжості будь-яким гарнірам.

Акація. З цвіту білої та жовтої акації готують випічку, салати, варення та запашне вино.

Бальзамін. Його їстівні квіти солодкуваті на смак. Застосовують для коктейлів та десертів. Пелюстки бальзаміну зацукровують для оформлення тортів.

Бузина. Її квіти володіють відмінною потогінною властивістю, що прискорює одужання при застуді. З її сушених квітів бузини готують лікувальні чаї. Якщо додати мелені сухі квіти бузини в тісто для пирога, Ви отримаєте мигдальний запах.

Бузок. Хто в дитинстві не пробував квіти бузку? Запах бузку досить різкий, з цитрусовою ноткою. Зацукрованим бузком прикрашають різноманітні десерти.

Волошка блакитна. Пелюстки солодкі з пряним ароматом, а чашечку видаляють, бо вона гіркувата на смак. З пелюсток готують ніжний та ароматний настій, додають до гарнірів основних страв. Також з волошки блакитної виготовляють натуральний харчовий барвник.

Вербена лимонна. Її цвіт – дрібні білі квіточки з цитрусовим ароматом, що чудово підходять для чаїв і десертів.

Гвоздика турецька (садова) – має насичений аромат. Ці квіти – таємний інгредієнт французького лікеру Шартрез. Пелюстки гвоздики – солодкі, а чашолистки гіркі, тому їх видаляють.

Гібіскус. З пелюсток цих розкішних квітів заварюють прекрасний чай.

Гладіолус. Прекрасна квітка для декору. Також його можна використовувати як гарнір, інгредієнт у закусках.

Жимолость. Її ягоди отруйні для людей, але цвіт жимолості цілком їстівний та має насичений медовий аромат.

Календула. Пелюстки споживають у свіжому і в готовому вигляді. За ароматом та присмаком нагадує шафран. Надасть стравам золотистий відтінок. Квітів готують чай, пелюстки додають до супів, салати та наливок.

Конюшина червона та біла. Солодкі квіти прекрасно підходять для зацукровування. Чаї та екстракти білої конюшини застосовують у лікувальних цілях. Листя та квіти її додають до салатів, сирів, ними прикрашають десерти.

Кульбаба. Це найпоширеніший бур’ян, який можна їсти. Вживати в їжу можна тільки молоді рослини, які ледь зацвіли. Пагони нагадують спаржу на смак. А з квітів варять желе, мед та роблять вино.

Лаванда. Фіолетові квіти з медовим присмаком, дуже пахучі. Сушені квіти лаванди додають до суміші трав для маринування м’яса. Їх використовують для декорування тортів, тістечок, десертів та желе. При додаванні квітів лаванди потрібно бути обережним, бо їх надлишок може дати мильний присмак.

Лілійник. Квіти мають проносні та сечогінні властивості, тому вживати їх потрібно обережно. Основа гірка, а пелюстки мають специфічний смак та високий вміст аскорбінової кислоти. Листя та бутони лілійника додають в салати та супи, фарширують м’ясом, смажать у клярі, консервують.

Маргаритка багаторічна. Квіти маргаритки дуже гіркі, тому їх краще застосовувати тільки як декор.

Мальва (шток-троянда). Її квіти додають в закуски, гарніри та десерти. Різнобарвні пелюстки шток-троянди мають ніжний смак.

Монарда (Бергамот, Червона рута). Червоні квітки наділені м’ятним ароматом. Добре поєднується з холодними алкогольними та безалкогольними коктейлями.

Настурція. Її цвіт має гостро-солодкий присмак та пряний післясмак. Він добре поєднуються практично з усіма стравами. Насіння настурції можна маринувати на заміну каперсам. Пелюстки часто використовують як натуральний барвник для напоїв.

Нічна фіалка. Молоді квіти солодкі як мед, але якщо вони переростуть, то відразу ж стають гіркими.

Оксаліс (Кислиця). У деяких країнах бульби кислиці спеціально вирощують для вживання в їжу, як альтернативу картоплі. Їстівними квітами оформляють салати та десерти.

Орхідея. Витончені різнобарвні бутони орхідеї зацукровують сиропом та використовують як прикрасу десертів, а французи їдять їх з сиром та трюфелем.

Їстівні квіти орхідеї
Їстівні квіти орхідеї (фотоколаж)

Пеларгонія (Герань). Квітами пеларгонії прикрашають десерти, їх морозять з кубиками льоду для напоїв, додають в йогурти й морозиво. Герань володіє лимонним ароматом, надає родзинки чаю і джемам.

Півонія. У Китаї квіти півонії вважаються делікатесом. Чудово поєднується з чаєм, холодними коктейлями та є прикрасою різних закусок. З пелюсток півонії роблять чай.

Примула (Первоцвіт). Її квіти солодкуваті на смак. Квіткові бруньки маринують, з них роблять вино й овочеві гарніри.

Троянда – це найпоширеніша рожева їстівна квітка у світі. Солодкі пелюстки з нотками м’яти, фруктів і ягід. З пелюсток троянд варять варення, джеми, готують чаї, морозиво, також їх додають в десерти й тортики.

Які квіти можна їсти? (троянди, ромашка, конюшина)
Які квіти можна їсти? (троянди, ромашка, конюшина)

Ромашка. Квіти ромашки дуже солодко пахнуть, тому її часто заварюють в чаї. Всі знають про велику користь цієї рослини, але алергікам потрібно акуратно вживати дану квітку.

Тюльпан. Пелюстки тюльпанів смаком подібні до огірків, солодкий салат або горох. У Канаді з листя та їх цибулини готують в духовці, смажать, насипають в салати та десерти.

Хризантема. Хризантеми сорту Шунгіку користуються великою популярністю в Китаї для приготування десертів. В Японії, щоб вшанувати гостя, прикрашають саке яскравими пелюстками хризантем.

Чорнобривці. Пелюстки мають легкі нотки цитруса. Не всі види можна їсти, підходять тільки прямостоячі та відхилені чорнобривці. Споживають тільки пелюстки, які попередньо відокремлюють від суцвіття та ретельно промивають. Ними приправляють страви з риби, птиці, солодку випічку, десерти та настоянки, заварюють чай. Пелюски чорнобривців входять до складу грузинської пряної приправи хмелі-сунелі.

Поради щодо вживання квітів
Їстівні квіти: готуємо смачні та корисні страви (фотоколаж)

Фіалка триколірна. Її красиві квіти мають м’який смак. Вони гарні для десертів, супів і салатів. Ще сотні років тому європейські королеви ласували зацукрованими фіалками. Зараз же ними ароматизують цукор, який потім додають у каву та чай.

Фуксія. Витончені бутони повністю їстівні, але їх переважно використовують для декорування десертів, салатів.

Їстівні квіти – прянощів та овочів

Споживати можна не тільки цвіт квітів, але й овочевих культур та прянощів. Вони мають майже такий смак як і плоди. Квіти яких пряних рослин можна їсти читайте нижче:

Аніс. Якщо вам подобається ця приправа, то її квіти можна додавати в невеликій кількості до м’яса, риби та салатів.

Артишок – це найвідоміша квітка зі їстівною чашечкою. Її спеціально вирощують для їжі. Артишок маринують, фарширують. Його можна варити та запікати.

Базилік. Квіти базиліка бувають рожевого, білого і бузкового забарвлення. Їх смак схожих на листки, та вони мають ніжніший запах та смак. Ними можна приправити салати, різні супи. Їх додають у соуси.

Бораго (огіркова трава). Сині квіти огіркової трави подібні на свіжозібраний огірок. Вони – хороше доповнення окрошки. Бораго гарно поєднується у салаті з молодою капустою.

Горох. Молоді квіти овочевого гороху можуть додати пікантності м’ясу та овочам. Смак у них подібний на зелений горошок, але ніжніший.

Кервель (бугила городня). Дрібні білі квіти на смак схожі на аніс. Вони додадуть пряності вашим основним стравам і солодощам.

Кінза або китайська петрушка. Її ніжні білосніжні квіти подібні з листям за смаком, але ніжніший.

Цибуля та часник. Смак суцвіть нагадує негостру цибулю або часник. У Китаї та Японії квітки цибулі маринують. Мариновані квітки смаком нагадують черемшу.

М’ята. Квітки, як і листя мають м’ятний присмак. Вони відмінно виглядатимуть в кубиках льоду, доданих в мохіто. З квітів м’яти та листя готують заспокійливий чай.

Орегано або материнка. Квіти орегано відмінно поєднується з іншими спеціями.

Соняшник. Чашечки, зібрані в фазі бутонізації, готують на пару. Пелюстки соняшнику також можна їсти.

Редис. Його квіти мають виразний перцевий запах. Найчастіше їх додають в овочеві салати.

Розмарин. Смак квіток м’якший, ніж у листя. Розмарин – пікантна приправа поєднується з м’ясом, рибою, картоплею та іншими овочами.

Рукола. Їстівна рослина з жовтими та білими квітами. Вони дещо гостріші, ніж листя, тому їх додають в малих кількостях у страви.

Чебрець. Смак квітів чебрецю схожий з його листям. Вони підходять до томатних соусів, страв, приготованих на грилі, до печива та тортів (особливо з абрикосом).

Гарбуз (цукіні). Всі квіти гарбузових рослин підходять для вживання в їжу та популярні в кулінарії. Квітки смажать у клярі, запікають та фарширують. Перед вживанням з них видаляють тичинки.

Кріп. Яскраво-жовті та білі квіти на смак схожі на листя. Ними прикрашають салати, перші страви і запікають з рибою.

Шавлія. Пелюстки квіток так само пахнуть, як і листя. Ними приправляють рис, яйця, м’ясо і рибу.

Шафран. Одна з найдорожчих спецій у світі. З нею готують страви з рису для додання особливого присмаку. Тичинками шафрану підфарбовують перші страви, вишукані сири та ковбаси. З них заварюють чай.

Фенхель. Їстівна рослина з жовтими квітами. Смаком квіти нагадують листя і схожі на лакричник.

Які квіти не можна вживати в їжу

До неїстівних відноситься: цвіт картоплі, баклажана, гортензії, кімнатні фіалки, конвалії, нарциси, рододендрони. Також, з родини пасльонових отруйний дурман, беладона та багато інших. Загалом, отруйних квітів багато, тому користуйтеся додатками для ідентифікації їстівних або отруйних рослин!

Як споживати квіти безпечно?

Зважайте на походження рослин.

Не можна збирати квіти біля доріг, у промислових районах, оскільки там вони вбирають шкідливі речовини. Купуйте їх у продуктових магазинах або у підприємств, які вирощують органічні їстівні квіти, мікрогрін. Краще їх зривати вранці, тоді вони соковитіші, а зберігати на паперовому рушничку у герметичному контейнері у холодильнику.

Квіти можна вживати лише маленькими порціями.

Якщо пелюстки квітів прив’яли, їх можна занурити у крижану воду – це додасть їм пружності. Видаляйте тичинки, оскільки, пилок, може викликати алергічні реакції.

Зважайте на особливості свого здоров’я. Квіти – алергени.

Поради щодо вживання квітів:

  • посипте пелюстками їстівних квітів салат, щоб додати йому кольору та смаку;
  • заморозьте дрібні квіти в кубиках льоду для напоїв;
  • застосовувати для ароматизації олій, маринадів, робити з них соуси та джеми;
  • зацукровувати та використовувати для декорування;
  • їх можна додавати до випічки, десертів та гарнірів;
  • робити з ними пасту;
  • використовувати пелюстки замість рисового паперу;
  • поливати шоколадом.

Вас також може зацікавити:

Ароматичні саше робимо своїми руками: фото ідей🧴

Спеція куркума: користь, шкода, застосування

Збираємо букет лікарських рослин для здоров’я🌿

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.