Клематис: особливості вирощування, розмноження

Клематис або ломоніс – це прекрасна швидкоростуча рослина

Клематис або ломоніс – це прекрасна швидкоростуча рослина

Клематис (лат. Clematis), або ломоніс – це прекрасна швидкоростуча рослина з тонкими та гнучкими стеблами. Він дуже часто зустрічається в садах та користується заслуженою любов’ю садівників. Величезним водоспадом кольорів різних відтінків спадає він з висоти, викликаючи у людей почуття захоплення і замилування. У перекладі з давньогрецької, клематис позначає «вусик». У світі налічується близько 300 видів, що відрізняються формою та розміром квітки, забарвленням та деякими іншими параметрами. Є листопадні та вічнозелені клематиси. Найчастіше клематиси являють собою ліани довжиною від 1,5 до 20 м. Є чагарникові форми з пагонами до 1,5 м, а також трав’янисті багаторічники заввишки від півметра до 1,5 м.

Клематис: особливості вирощування, розмноження

Клематис (фото – колаж)

Посадка клематисів

Як же правильно посадити клематис?

На одному місці клематис може рости до 30 років, тому важливо правильно посадити кущик. Місце має бути добре освітлене але затінене в жарку пору дня. Наприклад. З південного або південно-східної сторони будинку, захищеної від вітру, садіть на відстані 70 см від стін. Між рослинами відстань має бути не менше 1,5 м.

Посадку роблять на початку весни, як добре прогріється земля, або ж пізньої осені.Якщо клімат суворий, зі сніжною і морозною зимою, то ризикувати не слід. Кращий час для посадки і пересадки клематисів – кінець квітня – початок травня. Під час посадки потрібно відразу встановити опору.

Клематис: особливості вирощування, розмноження

Клематис: особливості вирощування, розмноження

У першу чергу готують яму.  Розміри посадкової ями на родючих ґрунтах – 60х60х60 см і 70х70х70 на бідних з повною заміною вийнятого ґрунту перепрілим гноєм або компостом. Обов’язково роблять на дні ями дренаж товщиною 5-10 см. Оскільки клематиси ростуть дуже швидко (до 3-4 см на добу) і «з’їдають» за сезон великий запас поживних речовин, на кожну посадкову яму слід додати по 20 г гранульованого суперфосфату (або 40 / л води повного мінерального добрива з мікроелементами) і 6 кг добре перепрілого перегною або компосту. На кислих ґрунтах вносять 50-100 г гашеного вапна або золи. Все перемішують із землею.

Коріння перед посадкою можна не обрізати. Просто акуратно розправте коріння, засипте підготовленим ґрунтом, поглиблюючи кореневу шийку на 5-10 см у молодих рослин і на 15-20 см у більш дорослих. Якщо посадкова яма була заповнена ґрунтовою сумішшю не до країв, кореневу шийку можна заглиблювати поступово.

Щоб не пошкодити тонкі черешки клематиса під час весняної та літньої обробки ґрунту, багато квітникарів висаджують його в старі пластикові горщики без дна.

В перший рік його необхідно прищипувати. Це роблять для формування кореневої системи і точок росту. На наступний рік на рослині з’являться три – чотири лози.

Для формування об’ємного чагарнику, лозу укладають на землю, пристібають до землі і присипають. Незабаром з’являться нові лози.

Клематиси догляд

Щоб рослина пестила погляд тривалим і пишним цвітінням, кущ відновлював свої сили, а пагони розвивалися і розросталися гармонійно, проводиться обрізка клемантисів. За способом обрізки та активності цвітіння, виділяють 3 види клематиса:

  1. Перша група – це сорти квітів, які з’являються на пагонах, що перезимували. Слабкі пагони восени видаляють. Сорти цієї групи (Флорида і Патенс), дуже важко переносять зимовий період.
  2. Друга група – рослини покриваються кольором на торішніх пагонах, а ближче до осені — на пагонах нового врожаю. Рослина рекомендується обрізати, залишаючи висоту 50-100см.
  3. Найпопулярніші вважаються сорти, що відносяться до групи Жакмана і Витицелли. Квітникарі зрізують на зиму всі відростки, залишаючи над поверхнею землі 2-3 вузли.

Також потрібно створювати опори для клематисів. Таким чином ви убезпечите їх від зламів і допоможете вирости до бажаної висоти.

Ранньою весною всі квітучі рослини ми удобрюємо азотом. Близько 50% його міститься в органіці. Можна підгодувати і мінеральними добривами, в яких переважає великий відсоток азоту. У відрі води, об’ємом 10 літрів, розводять столовую ложку сечовини і 1 літр рідкого коров’яку. Азот дає буйну зелень рослині та стимулює зростання ранньою весною.

Розмноження клематисів

Процес розмноження не дуже трудомісткий. Їх можна розмножити різними способами:

  • насіннєвим;
  • відведенням;
  • прищипуванням;
  • поділом куща.

Для хорошого врожаю рекомендують використовувати насіння нового врожаю.

Дрібні насіння дають сходи через два тижні. Висівають їх у березні. Насіння середніх розмірів – в січні. Проростають вони до шести місяців.

Поділ необхідно проводити тільки у рослин, які досягли 6 років. Кущ викопується, очищається і розрізається секатором таким чином, щоб кожна частина була зі своєю ниркою.

Прищипування пагонів у горщики краще проводити навесні. Горщики заглиблюють у землю, нижче її рівня. По мірі росту в горщик додається ґрунт невеликими частинами. І до осені рослина порадує міцними пагонами.

Читати також:

? Розмарин: опис, склад, вирощування

Гарбузові мафіни для дітей: рецепт з фото?

Як зробити скандинавського гнома власноруч?✔️

3 коментарі

  1. Анна :

    Контент цікавий)) Дякую, дуже допомогли)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.