Багато людей хотіли б завести рослини, але не готові поливати та обприскувати часто. Ідеальні квіти для них тоді – це сукуленти.
Сукуленти (від лат. слова succus – сік) – це група рослин об’єднані за однією ознакою – властивістю запасати вологу в листках або стеблах. До них належать: грошове дерево (красула овата), каланхое, ечеверія (ехеверія, молодило або кам’яна троянда), алое, аіхрізон та ін., а за останні кілька років у продажу з’явилися сотні нових видів. Ось кілька переваг, чому варто завести сукуленти.
Сукуленти прості у догляді
Дощ у пустелях чи в савані буває в середньому раз на шість тижнів. Це означає, що відпустку довжиною в кілька тижні сукуленти спокійно перенесуть. Їх краще не поливати у багатьох випадках: відразу після покупки, перед пересадкою, після пересадки, коли мало світла, коли надто холодно чи спекотно. Якщо сумніваєтеся – не поливайте. Звичайно, варто залишити вікна на мікропровітрюванні, тому що без свіжого повітря будь-яка рослина може «підсмажитися» під склом, як під лупою.
Людям, які люблять зайвий раз полити рослину, із сукулентами доведеться себе зупиняти та навчитися двох принципів. По-перше, надійним шляхом визначати, що земля в горщику повністю просохла. Можна брати горщик у руку та прикидати вагу, рихлити лопаткою, протикати зубочисткою, як м’ясо чи випічку. По-друге, можна дивитися на напругу (тургор) листя: коли запас води в рослині зменшується, нижнє листя деяких видів стає м’яким і покривається зморшками. Це знак, що пора полити.
Сукуленти займають мало місця
Вони невеликі, повільно ростуть. Переважно не виростають більше ніж 10-15 сантиметрів у діаметрі. Якщо посадити рослину в невеликий горщик, вона може рости в ньому роками. Завдяки цьому на невеликому підвіконні можна розмістити багато різних видів – цим і користуються колекціонери.
Сукуленти яскраві
Якщо створити для сукулента умови як на його батьківщині, він змінить зелений колір на червоний, оранжевий, рожевий, багряний, чорний, листях з’являться контури, градієнти, узори. Секрет у тому, щоб не жаліти рослину і створити для неї справжній стрес. Рідкий полив, бідна та дуже рихла земля, тісний горщик та багато світла допоможуть розфарбувати сукуленти. Кожна рослина забарвлюється по-своєму.
Більшості з них для забарвлення потрібні ще й перепади температури, вночі у пустелі холодно. Центральне опалення цьому заважає: сукуленти більше підходять тим, у кого на батареях встановлені регулятори температури чи є засклений балкон.
Сукуленти переносять зниження температури до нуля та навіть дещо нижче при умові, що земля в горщику суха. У Середземномор’ї, на Кавказі та в Криму в природі ростуть кактуси опунції – вони спокійно зимують під снігом.
Серед них є дуже тіньовитривалі рослини
Дві найпопулярніших рослини в озелененні також належать до сукулентів. У торговельних центрах, кафе та офісах часто ставлять заміокулькаси та сансев’єрії. Вони можуть спокійно простояти кілька місяців без світла, деякі примудряються рости під офісним освітленням. Їх не треба обприскувати, а поливати можна раз на місяць. Ціна такої невибагливості – дуже повільний ріст, вам пощастить, якщо рослина дасть кілька нових листків за рік.
Сукуленти цікаво розводити
Сукуленти розмножуються листям та навіть частинами листя. Кілька разів на тиждень мені в інстаграмі пишуть люди із запитанням, як вкоренити листя, як отримати з них «діток», тобто нові рослини. Насправді важливо тільки повністю відірвати листок від стебла (брунька перебуває на кінчику). Все інше – удача. Не потрібно ні обприскувати, ні саджати в землю. Листок може прорости – дати коріння та діток.
Для розмноження можна відрізати частини стебла з листям. Сукулентам, які ростуть розетками (подібні на квіти, у формі троянд), прийнято «зрубувати» голову – відрізати її гострим ножем чи перерізати ниткою. Тоді на місці відрізаної голови виростуть кілька нових.
Деякі рослини простіше та дешевше виростити з насіння, ніж знайти в продажу. Це найбільш просунутий спосіб. Можна запилити квітки пензликом, схрещувати рослини, збирати насіння, влаштувати для них теплицю, обприскувати, удобрювати тощо.
Сукуленти в тренді на них можна заробити
Сукуленти в тренді – відразу в кількох сферах на них підвищений попит. Можна робити з ними букети і тривалі композиції у флораріумах (напівзакритих посудинах зі скла). Для виготовлення композицій підходять листові сукуленти: седум, ехеверія (кам’яна троянда), крассула або толстянка, каланхое, алое, аіхрізон та ін. Ечеверії та красули, навіть відрізані від коренів, не в’януть кілька місяців.
Композицію із сукулентів, яка стоїть на офісному столі подалі від вікна, не варто поливати – інакше рослини почнуть тягнутися до світла.
Можна розмножувати рослини та продавати надлишки на спеціальних форумах.
Справжній бізнес – перепродаж рослин з Європи, Азії та Америки.
З яких сукулентів можна почати:
- ечеверія пурпузорум (echeveria purpusorum);
- ечеверія пулідоніс (echeveria pulidonis);
- ечеверія тіпі (echeveria tippy);
- хавортія смугаста (haworthia fasciata);
- красула корал, красула хоббіт (crassula coral, crassula hobbit);
- церопегія вуда (ceropegia woodii).
Сукуленти: фото ідей🌵
Такі незвичайні композиції можуть прикрасити ваш інтер’єр або сад. Часто роблять такі прикраси для свята чи весілля. Навіть використовують для створення букетів для наречених. Композиція жива, сукуленти в ній продовжують рости при найпростішому догляді – трохи сонця та води (можна застосовувати обприскування).
Читати також:
🌻🌼Сухоцвіти: як правильно вирощувати та сушити?