- Вирощування і догляд за азаліями
- Пересадка та підживлення азалій
- Цвітіння азалій
- Розмноження азалій
- Формування крони азалії
- Труднощі при вирощуванні азалій
Азалія (Azalea) — рід рослин родини вересових, який часто відносять до роду рододендрон, листопадний кущ з великими яскравими квітами різноманітного забарвлення. Найчастіше вирощують азалію індійську і японську.
В природі: Азія та північна Америка. Кімнатною рослиною є Азалія індійська (Azalea indica = Rhododendron indicum) родом з Індії і Китаю.
Вирощування та догляд за азаліями
Полив: необхідно забезпечувати частий та рясний полив, оскільки звичайні умови в кімнаті можуть бути занадто сухими для азалії. Ґрунт не повинен пересихати.
Важливо! Уникайте переволоження ґрунту або застою води в піддоні, оскільки це може призвести до загибелі рослини.
Вода для поливу повинна бути м’якою, краще використовувати дощову або добре вистояну водопровідну воду. Восени полив слід зменшити, але з початком опалювального сезону знову збільшити його частоту. Під час цвітіння рекомендується поливати рослину льодом або снігом. При поливі можна додати декілька кристалів лимонної кислоти на 1 літр води.
Температура: в сильну жару рекомендується переміщувати горщики азалій в прохолодне місце. Взимку і восени рослинам потрібна прохолодна температура повітря (12-14°C). Японські азалії більш стійкі до холоду, але з правильним доглядом вони також можуть рости при температурі 20-22 °C.
Освітлення: рослинам потрібно світле або напівтінисте місце. Важливо, щоб світло було розсіяне, оскільки прямі сонячні промені можуть завдати шкоди азаліям. Влітку рекомендується виносити їх на свіже повітря, прикопати разом з горщиком у тіні в саду.
Ґрунт: азалії потребують кислого ґрунту (pH 4-4,5). Оптимальний вибір – вересова земля, але можна використовувати суміш з хвойної та торф’яної землі (2:1) з додаванням невеликої кількості річкового піску. Також можна вирощувати азалії в гідропоніці. Оптимально підійде спеціальна землесуміш “Для азалій”.
Пересадка та підживлення азалій
Молоді рослини пересаджують щороку, старі – раз у 2-3 роки. Під час пересадки важливо уникати пошкодження кореневої системи, тому рекомендується перевалка з додаванням свіжого ґрунтом. Через те, що корені азалії ростуть поверхнево, слід використовувати плоскі горщики.
Підживлювання рослин проводять навесні та влітку, при цьому застосовують добрива для азалій (сульфат амонію, аміачна селітра, суперфосфат, сульфіт калію). Взимку і восени, під час формування бутонів, рекомендовано використовувати суперфосфат (15 г на 10 л води).
Цвітіння азалій
Дуже важливо вчасно обрізати й прищеплювати стебла. Обрізати починають із травня. В’януть всі слабкі й, навпаки, сильно розрослі пагони, особливо ті, які повернені в середину кімнати.
Пам’ятайте, чим пишніший кущ, тем слабкіше в нього цвітіння.
Молоді пагони прищеплюють, залишаючи на них по 4-5 листочків. З появою невеликих молодих пагонів біля квіткових бруньок їх обов’язково відривають. Для більш тривалого цвітіння потрібно також тримати азалію в прохолоді. Квіткові бруньки в процесі розвитку й набрякання випускають бутони – по 2-4 бутони з кожної бруньки. Після того, як азалія відцвіте (а ще краще в міру відцвітання), насінні коробочки потрібно видаляти, щоб не послабити рослину. На відміну від багатьох інших рослин азалію під час цвітіння можна повертати й переносити. Але після того, як азалія закінчила цвісти, її необхідно повернути на колишнє місце в те положення, у якому вона перебувала під час бутонізації.
Під час цвітіння все відцвіле потрібно відразу ж видаляти, тоді азалія буде цвісти довше. При турботливому догляді азалія рік у рік цвістиме пишніше. Після цвітіння потрібно обрізати всі відцвілі квітки. Для формування пишного кущика обрізку пагонів необхідно проводити кілька разів раннім літом. Також прищипують молоді пагони, що утворюються безпосередньо перед або під час цвітіння.
Розмноження азалій
У домашніх умовах розмножують азалію стебловими напівздеревілими черешками, хоча це важко. Звичайні терміни – із травня по серпень. Укорінення швидше й краще відбувається в субстраті з кислою реакцією. Черешки необхідно накривати скляною банкою або поліетиленовою плівкою, регулярно поливати й обприскувати. Оптимальна температура для вкорінення 25С.
Формування крони азалії
Квіткові бруньки кімнатних азалій формуються на верхівках пагонів. Щоб рослина красиво цвіла важливо вчасно обрізати її, щоб на рослині сформувалося як можна більше верхівок. І не запізнитися з цим обрізанням, а то квіткові бруньки на них сформуватися не встигнуть, і цвітіння буде слабким.
Мета формування – отримати рослину з красивою об’ємною кроною і рівномірно закладеними бутонами. Існує два основних типи крони у азалій: – у вигляді маленького дерева або куща.
Для формування дерева потрібно вибрати найбільш рівну та сильну гілку у маленького кущика азалії і ростити з нього ствол, всі інші пагони зрізати. Щоб стовбур був якомога рівнішим, прив’яжіть його до опори і постійно повертайте його навколо осі. Як тільки розмір стовбура досягне потрібного вам розміру, прищепіть верхівку. Потрібно періодично повертати рослину, вчасно прищипувати бокові гілки і ви отримаєте крону, сформовану у вигляді кулі.
Обрізку проводити потрібно для ранніх сортів не пізніше березня – квітня, у пізніх – у травні – червні. В цілому, щорічна обрізка зводиться до того, що укорочують всі пагони попереднього року і цілком видаляються зайві, слабкі або сильно близько розташовані гілочки.
Для формування куща держак прищипують на відстані 10-12 см від ґрунту, верхівки бічних гілок теж прищипують і повертають кущ, щоб гілки росли рівномірно.
Труднощі при вирощуванні азалій
Шкідники: оранжерейна білокрилка, Оранжерейний попіл, Оранжерейний трипc, Цитрусовий борошнистий червець, Суничний кліщ, Плоский червоний кліщ, Азалієва міль, Борознистий довгоносик.
Зморщене листя: найбільш імовірна причина зморщування й обпадання листів – недостатній полив. Можна кілька разів у тиждень занурювати горщик у ємність із водою до повного насичення. Іншими можливими причинами можуть бути низька вологість повітря.
Короткий період цвітіння: звичайний винуватець – тепле сухе повітря. Так само може бути через яскраві сонячні промені й недостатній полив.
Читати також:
Флораріум – цікава ідея для озеленення дому