Дім, сад та рослини, Цікаве та корисне

Плющ садовий вічнозелений: вирощування, догляд 🌿

Плющ звичайний (Hedera helix)

Плющ садовий у ландшафтному дизайні
Плющ садовий вічнозелений: вирощування, догляд 🌿 (фотоколаж)

Плющ садовий вічнозелений (Hedera helix) — це витка ліаноподібна багаторічна вічнозелена рослина сімейства аралієвих (Araliaceae). Видова назва походить від слова «helisso» — витися. Широко поширенний в Південно-Західній Азії, Південній, Західній і Центральній Європі, на Кавказі і в Криму. Природним середовищем плюща є букові та дубові ліси, також його можна зустріти у низинах та передгір’ях.

У більшості видів плюща листя шкірясте, блискуче, має гладку поверхню, пронизану численними прожилками. Залежно від виду листові пластини можуть бути трипалими, п’ятипалими, серцеподібними. Забарвлення листя зелене однотонне. Однак зустрічаються види з строкатими листовими пластинами: з жовтими вкрапленнями, червоними смужками і білою окантовкою по краях.

Рослина здатна розростатися по різних поверхнях за рахунок численних присоскоподібних повітряних коренів, які можуть зачіпатися не тільки за дерева і їх гілки, але і за шорсткі кам’яні стіни.

Пагони можуть досягати трьох метрів у довжини. У період цвітіння утворює невеликі зеленувато-жовті квіти, зібрані в парасольки, які є не дуже декоративними. Ці квіти дуже привабливі для різних комах, в тому числі бджіл.

Ідеї декору з в’юнкими рослинами 🌿: оазис вдома

Після запилення на плющі утворюються невеликі ягоди темного, майже чорного кольору, які стають справжньою окрасою рослини.

Рослина налічує 16 видів. Вони відрізняються формою листя, кольором, часом цвітіння та температурним режимом зростання. На території нашої країни вирощують лише кілька морозостійких видів.

Плющ звичайний (Hedera helix)
Плющ садовий вічнозелений: вирощування, догляд 🌿 (фотоколаж)

Найпоширеніший в нашій країні, оскільки він морозостійкий. Плющ звичайний має уповільнені темпи зростання тому може вирощуватися не тільки як садова, але і як домашня рослина. Любить безвітряні затінені місця. Невибагливий у догляді.

Його гнучкі ліани, які виростають в довжину до одного метра, з глянцевим листям. Кожна листова пластина розділена на три частини та вкрита яскравими прожилками.

Період цвітіння припадає на осінь, при цьому на квітконосах довжиною до 3 см з’являються кисті з численними квіточками довжиною до 4,5 мм і шириною до 2,5 мм.

Особливості вирощування плюща

Плющ садовий – невибагливий, росте практично на будь-якому ґрунті, крім глинистого, який затримує попадання кисню до кореневої системи. Крім того, такий ґрунт затримує вологу, що може привести до загнивання коренів. Найкращий варіант  — це ґрунт з вапном та гумусом.

Ряболисті сорти плюща садового садять на сонячній стороні, вибираючи місце таким чином, щоб не допустити потрапляння прямих сонячних променів. Для рослин з темно-зеленим забарвленням листя краще вибрати тінисті місця. Поруч з посадкою має бути опора для ліани.

Підживлювлюють плющ потрібно два рази на місяці в період його активного росту добривами для декоративна-листяних рослин.

Способи розмноження плюща

Способи розмноження плюща
Плющ садовий вічнозелений: вирощування, догляд 🌿 (фотоколаж)

Розмноження плюща садового не виникає серйозних проблем. Він легко розмножується, з одного куща можна швидко виростити велику кількість садженців. Квітникарі віддають перевагу вегетативному методу розмноження. Це дозволяє зберегти видові характеристики, чого рідко вдається досягти при вирощуванні плюща з насіння.

Використовуючи методи вегетативного розмноження необхідно дотримуватись наступних правил:

  • для розмноження використовуються однорічні або дворічні пагони;
  • необхідно обирати сильні пагони з повітряними коріннями;
  • здійснювати процес розмноження в кінці весни або на початку літа;
  • висадку молодих рослин на нове місце рекомендується проводити на початку осені або навесні. Останнє є кращим, так як у рослини буде більше часу для адаптації і підготовки до зими.

Розмноження плюща пагонами

Суть даного методу полягає в тому, що молоду гілку плюща садового вдавлюють у ґрунт та присипають землею. Коли на гілці з’являються коріння, її акуратно відокремлюють від рослини та пересаджують.

Розмноження плюща відводками

Як і інші ліани, плющ садовий можна розмножувати відводками. Гілки, що лежать на ґрунті здатні вкорінюватися без сторонньої допомоги, проте стимулюючи цей процес, садівники швидше отримують нові рослини.

Для проведення цього способу розмноження слід укласти втечу на землю і прикріпити до ґрунту спеціальними скобами, після чого присипати землею. На нижній частині гілочок робляться невеликі надрізи, що допомагає прискорити процес вкорінення. Поливати відведення необхідно регулярно, зберігаючи стабільну вологість ґрунтового шару. Після того, як ліана зміцниться, необхідно дочекатися весни або осені і пересадити вже зміцнілі плющі в бажане місце.

Розмноження плюща живцями

Найчастіше плющ садовий розмножують саме живцями. Це є досить просто і швидко. Коріння у живців з’являються буквально через кілька тижнів. Живці можна нарізати в будь-який час року, але краще використовувати молоді пагони. Для розмноження використовують як верхівкові, так і стеблові живці. Довжина верхівкових живців повинна становити від 9 до 21 см, дві нижні пари листя слід видалити. Обов’язкова наявність на держаку повітряного кореня. Якщо розмноження проводиться стебловими живцями, то використовується молодий цілий втечу з 8-10 листочками.

Вирощувати живці можна в воді або спеціальному розчині, що стимулює процес розвитку кореневої системи. Допускається використання суміші торфу і піску.

Для вкорінення живців підійде будь-яка температура вище +15 градусів.
Після вкорінення молоді рослини слід доростити в контейнері, а пересадити на постійне місце молодий плющ можна навесні з приходом тепла.

Розмноження плюща насінням

Насінням — це найскладніший метод розмноження плюща садового. Насіння виймаються з ягід після дозрівання і просушують протягом одного-двох днів. Садять насіння в підготовлені горщики з живильним субстратом, в яких зроблені дренажні отвори, потім рясно поливають з розпилювача. Після цього горщик закривають склом, яке краще не відкривати, щоб підтримувати парниковий ефект. Полив здійснюють з піддона, на якому стояїть горщик. Перші сходи повинні з’явитися через 15-25 днів.

Хвороби та шкідники плюща

Плющ садовий вічнозелений стійкий до хвороб, але при вирощуванні у занадто вологому ґрунті можливе зараження плюща грибком (іржею, кореневою гниллю). У цьому випадку досить видалити пошкоджені пагони і листя, покрите темними плямами, обробити рослину фунгіцидом і зменшити інтенсивність поливу.

Садовий плющ можуть пошкоджувати такі паразиті як павутинний кліщ, щитівка і попелиця. У разі виявлення паразитів необхідно негайно видалити пошкоджені пагони і обприскати плющ і рослини, висаджені в безпосередній близькості до нього, інсектицидом. При потребі обробку хімічним засобом слід повторити через тиждень.

Можливі проблеми при вирощуванні

Плющ є невибаглива рослина, але при його вирощуванні можуть виникнути деякі проблеми.

Якщо листя на плющі судовому починають жовтіти — рослині не вистачає води. Якщо листя починає обпадати – повітря навколишнього середовища дуже сухе. Необхідне обприскування листя.

Якщо рослині не буде вистачати світла, то строкаті і яскраво-зелене листя стануть бляклими. Дана проблема вирішується тільки шляхом пересадки плюща на більш освітлене місце.

Плющ садовий у ландшафтному дизайні

Садовий плющ все частіше використовують у ландшафтному дизайні. Застосовують у великих садах і маленьких прибудинкових територіях у вертикальному і підвішеному варіанті. У дворах будинків застосовують у якості живої огорожі. Садять для прикраси альтанок, арок, стін. Використовується плющ садовий вічнозелений при створенні садів у англійському стилі. Ним обплітають будь-які форми, створювати огорожі. Все залежить тільки від фантазії дизайнера.

Вирощуючи садовий плющ, треба правильно підібрати сусідів для цієї рослини. Краще плющ садити з листяним і хвойним рослинам або декоративними кущами. Красиво дивитися у трояндовому саді.

Читати також:

Червона панда (гімалайська): незвичайна тварина🦊

Флораріум – цікава ідея для озеленення дому🌵

🌳 Як сформувати бонсай з самшиту?

Comments are closed.