Дім, сад та рослини, Цікаве та корисне

Верес звичайний🌿: властивості, посадка та догляд

Верес звичайний🌿: властивості, посадка та догляд
Верес звичайний🌿: властивості, посадка та догляд

Верес звичайний (Caltunavulgaris) — це вічнозелений низькорослий чагарник родини вересових. Висота рослини може досягати приблизно до 1 м. Верес – ґрунтопокривна, трав’яниста, багаторічна рослина. Дрібні, ароматні квіти схожі на дзвіночки об’єднуються у гроноподібні суцвіття і виглядають дуже ніжно. Відтінки вересових квітів варіюються від ніжно-білого до пурпурово-фіолетового. Зацвітає верес у серпні та цвіте до жовтня.

Верес звичайний – низькорослий чагарник родини вересових

Рослина невибаглива. Добре росте на скелястих пагорбах та гірських масивах, рівнинах, у соснових лісах і на торфових болотах. Зарості вересу звуть верещатником, вересовим пустищем. Поширений верес на території Європи, Північної Африки, Гренландії, Атлантичного узбережжя Північної Америки, Східного та Західного Сибіру.

Ландшафтні дизайнери радять висаджувати верес вздовж садових доріжок, на альпійських гірках, бордюрах, на тлі карликових хвойних рослин.

верес ландшафтний дизайн
Верес звичайний🌿: властивості, посадка та догляд

Розмноження вересу

Розмноження вересу відводками

Часто його головний стовбур та старі гілки лягають на ґрунт та вкорінюються, даючи життя численній кількості молодим рослинам вересу, тому посадку вересу слід штучно обмежити. Для розмноження цим способом зрілі пагони пригніть до ґрунту та присипте торфом на 1-2 см, закріпіть пагони у ґрунті. Через рік ви отримаєте готовий саджанець, який слід відокремити від материнського куща та висадити окремо.

Розмноження вересу саджанцями

Лунки для посадки організуйте на відстані 40-50 см одна від одної, а розмір їх зробіть у 2 рази більше кореневої грудки. Розміщуючи саджанці, врахуйте, що коріння вересу ростуть горизонтально, але в контейнерах з саджанцями, куплених в розпліднику, вони скупчені до центру. Тому перед посадкою вересу якомога акуратніше розправте його корінці в сторони. Прикопують саджанець до рівня кореневої шийки. Після посадки злегка утрамбуйте ґрунт руками, рясно полийте та замульчуйте торфом або тирсою, а найкраще – дрібною тріскою від кори хвойних дерев, тому що саме там міститься необхідна для життя вересу мікориза. Якщо ґрунту на вашій ділянці глинисті, в кожну посадкову ямку підсипте дренаж (гальку, щебінь, бита цегла) на висоту 2-3 см.

Розмноження вересу насінням

Верес можна вирощувати і з насіння, але це досить тривалий та клопіткий процес. Спочатку насіння ставлять на пророщення у тарілку, розсипаючи насіння тонким шаром, зволожують і накривають тарілку склом. Через 2-3 тижні насіння проростуть, і тоді їх висівають в дерев’яні ящики з ґрунтовим субстратом, про склад якого написано вище. Розсада з’являється зазвичай через місяць після висадки насіння. Температурний режим для повноцінного розвитку вереса повинна бути 18-20° С. Не забувайте підтримувати помірну вологість ґрунту в ящиках. У літній період коробки з розсадою періодично виносять на відкрите повітря для загартовування. Розсада вересу буде готова до посадки у відкритий ґрунт тільки через 1.5-2 року.

Розмноження вересу верхівковими живцями

А якщо у вас вже росте верес, цілком можна розмножити його верхівковими живцями. В кінці літа наріжте живці з найсильніших гілок (квітучі пагони не беріть). Укорінити живці в окремих горщиках, наповнених торфом з піском (3: 1). Підтримуйте температуру в приміщенні 15-18° С. Раз у 2-3 тижні підгодовуйте живці розчином сечовини: 1 г на літр води та мікродобривами. За час зимівлі живці добре укоріняться, а на весні їх можна висаджувати у відкритий ґрунт.

Розмноження вересу розподілом кореневища

Це найпростіший та найшвидший метод. В кінці літа кущик вересу викопують, а корінь, не обтрушуючи його від землі, розрізають на частини так, щоб на кожній була молода поросль, старі стебла обрізають. Потім корінець з порослю висаджують в окрему лунку.

Лікарські властивості вересу

Настої з вересу використовують при лікуванні запальних процесів. Вересовий мед – чудовий засіб від застуди. Також корисними є чаї, настої та сиропи із квітів вересу. Компреси вересового настою допоможуть заспокоїти подразнення шкіри та сприяють загоєнню ран.

Цікаві факти про верес
Цікаві факти про верес

Цікаві факти про верес

Як приємно в осінню пору загорнутись у теплий картатий плед! А чи знаєте ви, що виникли такі пледи у Шотландії, і фарбували їх барвником, виготовленим із листя вересу? Також цим барвником фарбували тканину, з якої шили традиційний шотландський одяг.

Верес займає почесне місце у шотландській культурі. Квітка вересу прикрашає герб одного з шотландських кланів.

Ґрунт, де росте верес, використовують у садівництві як добриво, оскільки він збагачений різними мінералами та поживними речовинами.

Читати також:

Топ-5 рецептів для готування піци та соусу дома🍕/a>

Красиві рами для дзеркал, які можна зробити

Осінні прикраси інтер’єру: фото гарних ідей 🍂🎃

Comments are closed.