Без категорії, Традиції

Від куті до пампушок: 12 пісних страв на Різдво

Від куті до пампушок: 12 пісних страв на Різдво
Від куті до пампушок: 12 пісних страв на Різдво (фотоколаж)

12 пісних страв на Різдво

Різдво – це тепле родинне свято, яке зазвичай святкують вдома з рідними та близькими. Згідно з традицією, на столі Святвечора повинно бути 12 пісних страв. Хоча можливі варіанти різних страв, якщо ми звернемося до українських сімейних традицій, то в переліку обов’язково можна знайти пісний борщ або грибна юшка, риба, вареники з картоплею, капустою та солодкі пампухи.

Багата кутя

Багата кутя, яку споживають на Святвечір за новим календарем (24 грудня), є пісною стравою, що готується з різних інгредієнтів. Ця страва вважається ключовою на різдвяному столі, і практично кожна господиня знає, як її приготувати та може мати свій власний рецепт куті на Різдво. Традиційно починали трапезу з куті, використовуючи для її приготування пшеницю, але також є варіанти з перловкою та рисом. Часто до куті додають горіхи та родзинки. Її готують солодкою. Додають мед, а ті, хто не мав можливості знайти ці продукти, користувалися узваром з сухофруктів.

Кожен інгредієнт куті має своє символічне значення: пшениця – достаток родини, мед – здоров’я членів сім’ї, а мак – мучеництво та пролита кров.

Від куті до пампушок: 12 пісних страв на Різдво

Кутю клали на стіл із початком сяйва першої зірки на небі, перед цим запалювали свічку та висловлювали подяку Богу. Господар дому виголошував благословення на достаток і здоров’я для всіх присутніх, після чого кутю куштують першою серед усіх страв.

Кутя має символічне значення, основним завданням її є вшанування покійних родичів. Традиційно її не прибирали зі столу, вважаючи, що предки “приходять” скуштувати страву. Після святвечора залишають кутю на столі до ранку та кладуть чисті ложки для “покійних родичів”.

Чи будуть бджоли роїтися? Кутя розкаже.

Коли батьки приносили кутю до столу, діти вигукували «кво-кво-кво», «цяп-цяп-цяп», «дз-дз-дз», щоб квочки та кури неслися, а бджоли гарно носили мед. Крім того, на Святвечір господар брав ложку куті та підкидав її до стелі, щоб дізнатися, чи будуть бджоли роїтися. Відповідь він отримував з кількості зерен, що прилипали до стелі: чим більше, тим краще…

Узвар з сухофруктів

Узвар втілює символіку народження та нового життя, народження Ісуса Христа, а вода виступає як символ очищення душі та тіла. Здавна узвар означав хороше життя, оскільки його готування із свіжих або сухих фруктів, що вказувало на родючість, а мед символізував солодке життя.

Пісний борщ або грибна юшка є ще однією символічною стравою, обов’язковою для різдвяного столу, подібно до куті.

Вареники з капустою та картоплею, тушкована капуста, пампушки та інші страви, які зазвичай готують на Різдво, вирізняються своєю традиційністю. Мариновані гриби та оселедець, квасоля з морквою та цибулею, а також пісні голубці з грибами представляють різноманіття смаків та текстур на святковому столі.

Різдвяні пампушки на картопляному відварі
Фото: Pexels

Солодощі також мають своє місце на різдвяному застіллі, і серед них пампушки. Їх часто готують з маковою начинкою або з вишневим чи трояндовим варенням.

Різдвяні пампушки на картопляному відварі

Часник розташовують по кутках столу, символізує здоров’я та очищення від гріхів.

Хліб та калач – втіленням смерті та воскресіння: зерно кидають у землю, де воно “помирає”, але відроджується. Нагадують про важливість циклічності та обновлення в житті.

Читати також:

Різдвяні колядки та вінчування: тексти пісень🎄👼

Сію, сію, засіваю🌾: українські посівалки, які легко вивчити

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.