Декор, Майстер класи / Хобі, Традиції, Цікаве та корисне

МК: Лялька-мотанка історія, традиції виготовлення

Мотанку мотаю, від лиха замовляю: як зробити ляльку-мотанку?

Сучасна лялька-мотанка – стильний елемент інтер’єру та чудовий подарунок. Але, мало хто знає, що ця дивна лялька – майже універсальний оберіг від пращурів слов’ян. Її вік – кілька тисяч років! Перші ляльки-обереги робили з глини, ще в часи Трипільської культури.

Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення
Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення (фотоколаж)

Це не просто прикраса чи народна українська іграшка… Бабусі клали їх онукам у люльку, неньки дарували дочкам на весілля, їх приносили рідним, для збереження добробуту у домі. Мотанку можна легко створити власноруч, якщо знати деякі особливості…

ЗМІСТ

Скільки є видів ляльок-мотанок?

Три основні види оберегу, що відрізняються за призначенням та виглядом:

“Пеленашка” – мотанка у вигляді немовля, як перший оберіг для дитини від злих духів після народження. Дуже проста на вигляд лялька: малеча у пелюшках, обвита завивальником (або верчею), її ховали у колиску. Іноді в Пеленашку загортали м’якуш хліба. Якщо дитина хворіла – стару Пеленашку спалювали та робили нову, на здоров’я…

“Берегиня роду” або “Княгиня” – жінка з покритою головою, у яскравому вбранні та намисті. Символ мудрості та захисниця, яка зберігала родину від хвороб і несподіваної небезпеки. Приносила до хати добробут та щасливу долю, допомагала матері у повсякденних родинних справах.

“Наречена з нареченим” або “Нерозлучники” – дівчина з довгими косами (символом довгого подружнього життя), у весільному вбранні з віночком. Поруч з нею – гарно вдягнутий парубок. Цих мотанок завжди дві, тому що вони покликані створити родину, поєднати молоду пару та сприяти народженню дітей. Таких ляльок дарують на весілля і вони символізують зв’язок між поколіннями роду… З цієї пари молодят, майстрині першою робили дівчину.

Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення
Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення (фотоколаж)

Але це ще не все… Чи знаєте ви, що є також:

  • Мотанка-Кубишка, яка приносила матеріальний добробут у домівку, і всередину якої клали лікарські рослини;
  • Лялька-Капустка, щоб вдало вийти заміж;
  • Дощиця, щоб влітку дощ на поля викликати;
  • Очисниця, щоб від хвороб та негараздів позбутися;
  • Десятиручка – щоб домашні справи добре йшли та господиня все встигала;
  • Родючість – для тих, хто хотів мати багато дітей;
  • Весна-Панянка дарувала гарний врожай, її прикрашали свіжою травою;
  • Лялька-Забаганка сприяла здійсненню бажань;
  • Подорожниця допомагала щасливому поверненню до дому та оберігала у подорожах.
Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення
Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення (фотоколаж)

Чому мотанка не має обличчя та імені?

Лялька-мотанка – це сакральний символ, покликаний відводити лихо від хати. Раніше вважалося, що лялька з рисами обличчя (очі, ніс, рот) може прив’язати до себе душу того, кому її подарували. А це небезпечно, тому що іноді з мотанками проводили магічні обряди. Примовляли та спалювали, щоб вона забрала з собою хворобу від людини…

На обличчі ляльки-берегині часто розміщають хрест – як поєднання вертикалі (вічне духовне життя) та горизонталі (земний шлях людини). Цей хрест, який знаходиться у колі, вважають солярним – тобто, знаком Сонця, яке рухається у Всесвіті та дає життя. Мотанка – захисний символ коловороту, одвічного руху, тому в неї немає людського імені.

Чому ляльку-мотанку роблять без голки та ножиць?

Сама її назва натякає на те, що ляльку мотають, а не шиють голкою. Річ у тому, що голки та ножиці використовували в обрядах як носії негативної енергії, за допомогою якої робили “порчу”.

Мотанка – добрий та світлий символ, який не має бути пов’язаний з негативними та небезпечними елементами. З цієї причини, одяг для ляльки треба робити заздалегідь – допустимо використання голки тільки для зшивання вбрання та вишивки яскравих візерунків. Але ні в якому разі не можна пришивати одяг до ляльки – тільки примотувати!

Також заборонено користуватися, та навіть торкатися голкою та ножицями (скажімо, щось підшивати), коли лялька вже готова та “вдягнена”, пам’ятайте це…

Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення
Фото: motankadolls

 

Коли правильно робити та дарувати мотанку?

Традиційно мотанку робили саме жінки-майстрині. Вони наділяли обереги сакральною силою та добре розумілися у їхньому призначенні. Матері передавали донькам секрети виготовлення, навчали наповнювати оберіг енергетикою та відповідною силою через слово молитви… Мало хто знає, що процес виготовлення мотанки повинен займати один день, не більше. Тому всі необхідні елементи слід підготувати заздалегідь!

Вважається, що найкращий час для створення – взимку, після Різдва. Виготовлені в цей період мотанки дарували добрий урожай на наступний рік – для цього майстрині наповнювали їх зерном та примовляли.

Не варто робити ляльки після заходу сонця, на великі свята, а також у п’ятницю та неділю. Займатися рукоділлям у ці дні вважалося за гріх…

Також майстрині враховували місячний календар:

  • на зростаючий місяць мотанки робили та дарували, щоб здоров’я та гроші прибували, щастило у нових добрих справах;
  • на повний місяць – щоб родину захистити;
  • на спадаючий місяць – щоб позбутися хвороб, невдач та бідності.
Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення
Фото: motankadolls

Підбираємо матеріали для оберега

Знайдіть у своєму домі старі, вже непотрібні, але улюблені речі. Краще, коли знайдений одяг буде “щасливим” – тобто, при його носінні, людині щастило (речі вдягали на свята). Шматки тканин потрібно відривати руками – вони будуть основою нашої мотанки. Дуже добре якщо це натуральні тканини. Іноді за основу тулуба були сухі кукурудзяні качани.

Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення
Лялька-мотанка: історія і традиції виготовлення

Також знадобляться нитки різних кольорів, мотузки, та деякі речі, які відповідають призначенню. Скажімо, якщо хочете виготовити оберіг для зростання добробуту – всередину можна покласти “золоті” (не “срібні”) монети.

У ляльки-мотанки для дітей майстрині додавали шматочки сушеного хліба, щоб дитинка здоровою росла та добре їла. Якщо лялька потрібна дитині для хорошого сну – всередину вкладають шматочки м’якої вовни або бавовни.

У мотанку для хорошого врожаю клали зерно та солому та прикрашали її травою. Намисто для ляльки-Берегині можна робити з висушених ягід горобини. А для волосся ляльки-Нареченої чудово підійдуть нитки з льону – шовковисті та довгі…

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас

Процес виготовлення називають “кутанням” – він схожий на сповивання малюка; складається з намотування на основу ниток або мотузок, та в’язання вузлів. Треба пам’ятати прості правила від чарівниць-майстринь:

Кольори важливі! Кожен колір оберегу має значення. Червоний захистить від злих духів та надасть сили, жовтий символізує сонце та врожай, зелений подарує здоров’я, блакитний та синій – кольори цілющої води та символи руху, коричневий – то матінка-земля, а білий – небесна гармонія та чистота.

Враховуй символіку! Голова символізує Сонце та є основою ляльки, головний убір (хустка чи стрічки) – символи захисту та зв’язку з Небом, а спідниця уособлює зв’язок із рідною Землею…

Важлива послідовність! Перш за все створюють голову, потім тулуб, а руки не є обов’язковою частиною мотанки. Обрану тканинну основу щільно перекручують та перев’язують нитками; тверду основу теж загортають у тканину.

Намотувати нитки або мотузки треба по спіралі, за ходом Сонця – зі сходу на захід та зверху донизу. Частини тіла ляльки поєднують вузликами, а силует обов’язково роблять хрестоподібним.

На животі в області пупка можна зав’язати лише один вузол: цей елемент символізує народження людини.

І головне – коли робитемите ляльку-мотанку, не забувайте: зберігати позитивні думки, бажати щастя та здоров’я людині для якої робите оберіг, читати молитви…

Лялька-мотанка майстер-клас

Щоб зробити ляльку-мотанку знадобляться такі матеріали:

  • клаптики білої тканини для скрутки, голови, ручок та тіла.
  • кукурудзяний качан для тіла;
  • заготовкидля ручок, фартушок та спідничка або клаптики кольорової тканини для них;
  • нитки різних кольорів;
  • бісер, кольорові стрічки та інші прикраси.
Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками

Зі шматка прямокутної білої тканини формуємо скрутку для голови ляльки-мотанки.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 1)

Скрутку загортаємо в прямокутник з білої тканини, формуючи обличчя. На обличчі не повинно бути складочок, фіксуємо голівку червоними нитками.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 2)
Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 3)

Нитками муліне намотуємо на обличчі ляльки-мотанки сакральний хрест. Спочатку мотаємо вертикальні смужки, закріплюємо нитки на шиї, а потім – горизонтальні, зав’язавши вузлик ззаду голови.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 4)
Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 5)

За допомогою клаптів білої тканини примотуємо голівку до тулуба (кукурудзяного качана).

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фото 6)

З невеликих шматочків білої тканини складаємо ручки з долоньками ляльки.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фото 7)

Примотуємо до ручок рукави з вишивкою або клаптики кольорової тканини. Для даної ляльки підготували рукавчики з вишивкою. Узор складається з букв та символів, за правилами Бродівського письма (Любов).

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 8)
Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 9)

Акуратно примотуємо ручки до тіла мотанки.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 10)
Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 11)

Збираю тканину для спіднички в складки та примотую до ляльки як на фото.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фото 12)

Примотайте або зав’яжіть фартушок. Для ляльки я підготувала фартух з вишитою восьмипроменева зірка. Цей символ часто називають Зіркою Богородиці. Прикрашаю шию мотанки намистинами з бісеру.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 13)
Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 14)

З ниток робимо берегині волосся. Прикладаємо його голови ляльки-мотанки та закріплюємо, перев’язавши ниткою до шиї.
За бажанням можна заплести косу, надіти стрічки на голову ляльки або прикрасити волосся віночком.

Українська лялька-мотанка своїми руками майстер-клас
МК: Українська лялька-мотанка своїми руками (фотоколаж 15)

Читати також:

🌻🌼Сухоцвіти: як правильно вирощувати, сушити?

Віночки з мішковини: ідеї гарного декору дверей

Розмарин властивості, застосування, вирощування🌿

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.